معاون پژوهش، برنامه ریزی و سنجش مهارت:بهره گیری از تکنولوژی، نیازمند آموزش نیروی انسانی است
۹۶/۲/۱۹

  

 

 

معاون پژوهش، برنامه ریزی و سنجش مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تأکید کرد: ورود هر نوع تکنولوژی به کشور نیازمند برنامه ریزی برای آموزش سرمایه های انسانی می باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، حمیدرضا ثابت نژاد، معاون پژوهش، برنامه ریزی و سنجش مهارت این سازمان در نشست خبری دومین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات و صنایع فلزکاری (AMB) که با حضور نمایندگان بیش از 60 شرکت آلمانی از 2/لغایت 55 خرداد ماه  برگزار می شود، شرکت نمود.

ثابت نژاد با اشاره به اهمیت موضوع اشتغال در کشور اظهار داشت: لازم  است که در هر قرارداد بین المللی  پیوست آموزشی منابع انسانی و نیروی کار نیز  جزء لاینفک قرارداد باشد.

 این سازمان با بیش از 550 مرکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی و حدود 11 هزار آموزشگاه در بخش خصوصی، آمادگی آموزش و تربیت نیروی کار مورد نیاز بازار کار و صنایع را دارد.

وی با بیان این که ظرفیت ها و تجهیزات سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در خدمت آموزش و توسعه منابع انسانی می باشد، اعلام کرد: ما می توانیم برای تمام صنایعی که می خواهند از تکنولوژی های روز دنیا استفاده کنند، مطابق با استانداردهای بین المللی،  برنامه ریزی لازم را جهت آموزش  نحوه استفاده از دستگاه ها و تجهیزات با فناوری های جدید و نیز  آموزش نیروی انسانی مورد نیاز را با همکاری شرکت های سازنده ارائه دهیم.

وی در ادامه به تعاملات بین المللی خوبی که در فضای پسا برجام در عرصه بین المللی به ویژه با وزارت آموزش و تحقیقات کشور آلمان صورت گرفته است ، اشاره کرد و بیان داشت سازمان آموزش فنی و حرفه ای  کشور با مؤسسه فدرال آموزش های فنی و حرفه ای کشور آلمان در حال مذاکره جهت عقد تفاهم نامه همکاری است و تاکنون دو کارگاه های آموزشی مشترک برگزارشده است و طرفین با توانمندی های یکدیگر آشنا شدند.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و سنجش مهارت این سازمان در این نشست در جمع اصحاب رسانه های ارتباط جمعی بیان داشت: با ورود انقلاب صنعتی  4.0 در حال حاضر در حوزه صنعت تجهیزات، امکانات و دستگاه ها آن چنان با حوزه فناوری اطلاعات و IT در هم تنیده اند که به سختی  می توان بین آنها مرزی قائل شد.

وی در ادامه تأکیدکرد: استفاده از تجهیزات و تکنولوژی روز دنیا بدون بهره گیری از دانش IT و سایر حوزه ها  امکان پذیر نمی باشد.

ثابت نژاد افزود: در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور امکان ارائه آموزش های حضوری و مجازی برای نیروی کار مهیا می باشد.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و سنجش مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از اصناف و صنایع دعوت کرد ،  آموزش های مورد نیاز برای تربیت نیروی کار ماهر خود را اعلام نمایند تا نسبت به تدوین  استانداردهای آموزش شغلی و مهارتی  مرتبط  و برنامه ریزی آموزشی با همکاری بخش خصوصی اقدام شود.

وی افزود: این سازمان در بحث نظارت و اجرائی آزمون پایانی و سنجش صلاحیت حرفه ای از افراد واجد شرایط صنایع و صنوف دعوت به همکاری می نماید.

ثابت نژاد بیان داشت:به منظور حصول اطمینان از  صلاحیت شغلی نیروی کار لازم است اصناف،اتحادیه ها و کارفرمایان در سنجش صلاحیت شغلی ، با سازمان همکاری داشته باشند.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و سنجش مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بیان داشت: مرکز تربیت مربی و پژوهش های فنی و حرفه ای این سازمان با بیش از 30 سال قدمت و داشتن فضای کارگاهی و خوابگاهی مناسب، آمادگی آموزش نیروی کار و همچنین آموزش مربیان کشورهای منطقه و آسیایی را دارد.

وی در ادامه هم افزایی بین دستگاه های داخلی را امری لازم عنوان کرد و از دیگر دستگاه ها دعوت کرد به منظور آشنایی با ظرفیت ها و قابلیت های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از مراکز آموزشی و به ویژه مرکز تربیت مربی این سازمان بازدید بعمل آورند.

وی در ادامه از دست اندرکاران برگزاری دومین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات و صنایع فلزکاری (AMB) که از تاریخ دوم تا پنجم خرداد ماه  سال جاری در مجموعه نمایشگاهی آفتاب برگزار می شود، تشکر و قدردانی نمود.

وی بیان داشت: این نمایشگاه فرصت خوبی است تا مباحث آموزش منابع انسانی مورد توجه و اهتمام قرار گیرد.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و سنجش مهارت این سازمان بیان داشت: اختصاص غرفه ای به سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در نمایشگاه مذکور، فرصتی است تا بتوانیم آموزش های مورد نیاز شرکت کنندگان داخلی و خارجی را احصاء و برنامه ریزی کنیم.

حمیدرضا ثابت نژاد در خاتمه ابراز امیدواری کرد که سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بتواند بر اساس سفارش ذینفعان نسبت به ارائه  آموزش های مورد نیاز  و  تربیت نیروی انسانی ماهر اقدام  و در راستای توسعه آموزش های مهارتی و اشتغال پایدار  در کشور گام موثری بردارد.  

شایان ذکر است این نشست با حضور نمایندگان و مسؤولان شرکت نمایشگاه های بین المللی اشتوتگارت، اتحادیه سازندگان ماشین های تولید ابزارآلمان، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، سازمان توسعه تجارت ایران، نمایشگاه بین المللی شهرآفتاب، انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران و انجمن اتوماسیون ایران در تاریخ 18/2/96 برگزار شد.

 

بازگشت