دکتر ربیعی در تشریح مصوبات جلسه مشترک شورای عالی اشتغال و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ؛ سامانه طرح کارورزی از هفته آینده رونمایی می شود/ سه طرح در حوزه اشتغال رونمایی شد
۹۶/۲/۲۳ 

 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی، دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس کارگروه اشتغال ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بعداز ظهر امروز در نشست رسانه ای با حضور خبرنگاران شرکت کرد و برنامه های اشتغال دولت را تشریح کرد.

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن تشریح مصوبات امروز جلسه مشترک ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و شورای عالی اشتغال در ادامه از رونمایی سامانه طرح کارورزی از شنبه هفته آینده ، کد شناسایی ایرانیان، "طرح تامین مالی خرد " و  طرح "روستا - تعاون" خبر داد.

در این جلسه که در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، علاوه بر دکتر ربیعی ،  آقامحمدی عضو ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ، دکتر عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، دکتر میرزایی معاون اقتصادی وزیر تعاون،حمید کلانتری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حضور داشتند.

دکتر علی ربیعی در ابتدای این جلسه اظهار کرد: این جلسه پیرامون اشتغال و در سال اقتصاد مقاومتی،  تولید و  اشتغال به خاطر اهمیت موضوع اشتغال برگزار شده است ؛ از دو، سه سال گذشته با روند پیچیدگی بازار اشتغال مواجه شدیم که طی سال‌های آینده نیز با این پیچیدگی مواجه هستیم لذا در این راستا نیازمند برنامه ریزی  در جلسات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی  بوده و به صورت فراقوه ای آن را دنبال خواهیم کرد . 

وی در ادامه با اشاره این که  امروز جلسه مشترک شورای عالی اشتغال و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد ، طرح‌های جدید در حوزه اشتغال مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اشتغال علاوه بر تمرکز بر سیاست‌های مالی، تولید، سرمایه‌گذاری، سیاست‌های پشتیبانی و سیاست‌های فقرزدایی، نیازمند طرح‌ها و سیاست‌های مکمل نیز است؛ چرا که امروز هم سیاست‌های کلان اقتصادی و هم سیاست‌های اجتماعی متأثر از پدیده اشتغال هستند.

ربیعی با اشاره به نامگذاری سال ۹۶ با عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» با هوشمندی رهبر انقلاب گفت: با توجه به جهش متقاضیان نیروی کار، اگر نتوانیم بین عرضه و تقاضای نیروی کار تعادل ایجاد کنیم، در آینده با آسیب‌پذیری‌های جدی مواجه خواهیم شد، چرا که امروز در دوره تاریخی از بازار کار قرار داریم.

 

دوره تاریخی بازار کار

رئیس کارگروه اشتغال ستاد اقتصاد مقاومتی با اشاره به جلسه امروز مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی و شورای عالی اشتغال در محل نهاد ریاست جمهوری تصریح کرد: مباحث متعددی در جلسه امروز برگزار شد که جهت‌گیری‌های طرح‌های اشتغال را مورد بررسی قرار دادیم و با مصوبات جلسه امروز، سه طرح در حوزه اشتغال رونمایی می‌شود.

وی با اشاره به ویژگی‌های دوره تاریخی بازار کار که امروز با آن مواجه هستیم، گفت: به رغم اینکه علائم خوبی در تحقق رشد اقتصادی با آن مواجه هستیم، اما امروز با پدیده‌ای در بازار کار دست و پنجه نرم می‌کنیم که صرفاً رشد اقتصادی تأثیر چندانی نمی‌تواند در اشتغالزایی داشته باشد؛ از طرفی برای تحقق رشد اقتصادی، حدود ۷۷۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی پیش‌بینی می‌شود که با توجه به منابع مالی، صرفاً نمی‌توان منتظر ماند تا با بزرگ شدن کیک اقتصاد کشور، اشتغالزایی ایجاد شود. بنابراین باید منابع و طرح‌های مکمل برای خروج از بحران فعلی بیکاری در نظر گرفت.

ربیعی افزود: اتفاق دیگری که در بازار کار رخ داده بحث تحولات جمعیتی است که این تحولات در دنیا نیز بازار کار را تحت تاثیر قرار می دهد؛ امروز جمعیت جوانان متولدین دهه ۶۰ بیش از ۹ میلیون نفر است که این افراد در دهه ۸۰ وارد بازار کار شدند اما در آن دهه دولت نتوانست پاسخ مناسبی به اشتغال این افراد دهد. در عین حال با اتخاذ سیاست های آموزش عالی و ورود جمع کثیری از جوانان به دانشگاه ها با یک تاخیر فاز در ورود جوانان جویای کار به اشتغال مواجه شدیم. در آن زمان من به عنوان استاد دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد تدریس می کردم و در حالی که جمعیت متداول هر کلاس در مقطع کارشناسی ارشد حدود ۱۰ تا ۱۲ نفر است در آن زمان بعضا جمعیت کلاس ها به حدود ۷۰ نفر می رسید؛ این جمعیت امروز به تدریج وارد بازار کار می شود و یکی از پیچیدگی های امروز دولت در اشتغال زایی همین جمعیت انباشت بیکار از سال های گذشته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه سالانه حدود ۸۰۰ هزار نفر وارد بازار کار می شوند، گفت: از این میزان حدود ۷۵ درصد افراد تحصیل کرده دانشگاهی هستند، در عین حال دولت وظیفه دارد با سیاست گذاری های مناسب شرایط اشتغال مورد انتظار جوانان را فراهم کند که این موضوع نیز به پیچیدگی های نیاز بازار کار افزوده است.

وی افزود: از طرفی با منابع محدود مالی مواجه هستیم و منابع حاصل از فروش نفت، انرژی و مالیات در بودجه مشخص است؛ بنابراین به یک نگرش و رویکرد جدید در مواجهه با بازار کار نیاز داریم.

این عضو کابینه دولت یازدهم با بیان اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه سالانه دولت باید ۸ دهم درصد از نرخ بیکاری بکاهد، به طوری که تا پایان برنامه یعنی سال ۱۴۰۰ نرخ بیکاری به حدود ۸ درصد برسد، گفت: بر اساس تکلیف قانون، دولت باید سالانه حدود ۹۷۰ هزار شغل ایجاد کند که ایجاد این میزان شغل متکی به نوعی از سیاست های مکمل بازار کار در کنار رشد اقتصادی است.

 وی افزود : شناسایی ظرفیت های خالی اشتغالزایی  یکی از برنامه های طرح اشتغال فراگیر است همچنین با تمهیدات انجام شده به تمام بیکاران در سن کار کد اشتغال اختصاص می یابد که این طرح به صورت پایلوت در سال گذشته در استان لرستان اجرایی شد که در سال جاری به سراسر کشور تعمیم داده می شود. در حال حاضر حدود ۸۰۰ هزار نفر در کاریابی های سراسر کشور ثبت نام کرده اند که با اختصاص کد اشتغال به این افراد مهارت های آنها، شغل مورد انتظار و همچنین منطقه مدنظر متقاضی شغل شناسایی می شود.

دکتر ربیعی گفت: یکی دیگر از مصوبات امروز جلسه مشترک ستاد و شورای عالی اشتغال این بود که استان های دارای بالاترین نرخ بیکاری شناسایی می شوند ضمن اینکه بسته های حمایتی خاص در جهت توسعه اشتغال برای این استان ها ارائه می شود.  طرح تامین مالی  از دیگر مصوبات جلسه امروز بود و تاسیس ۶  هزار صندوق تامین مالی خود در سراسر کشور پیش بینی شده که در حال حاضر دو هزار صندوق تاسیس شده است که این صندوق ها با حمایت های مالی دولت و همچنین اجتماعات محلی در قالب تعاونی ها می تواند منابع مالی مورد نیاز کسب و کارهای کوچک را تامین کند. در سال گذشته ۴۱ هزار شغل از طریق این تعاونی ها ایجاد شد.

 وی افزود : همچنین در قالب طرح «روستا-تعاون» نیز ظرفیت های اشتغالزایی در هزار روستا پیگیری می شود . طرح کارورزی یکی دیگر از طرح های مدنظر برای ایجاد اشتغال است که در سال گذشته در سه استان گلستان، قزوین و کردستان اجرا شد در راستای اجرای این طرح سامانه طراحی شده که از شنبه هفته آینده در سراسر کشور رونمایی می شود. تجربه اجرای این طرح در سه استان مذکور حکایت از آن دارد که ۷۰ درصد افرادی که در قالب این طرح جذب بازار کار شدند توسط کارفرمایان در شغل خود ماندگار شدند.

دکتر ربیعی خاطر نشان کرد: دسترسی به سامانه طرح کارورزی از طریق آدرس https://eshteghal.mcls.gov.ir قابل دسترس است و در قالب این طرح فارغ التحصیلان دانشگاهی می توانند ثبت نام کنند که در صورت جذب توسط کارفرمایان در کارگاه ها ۳۰ درصد از حقوق این افراد توسط دولت پرداخت خواهد شد.

رییس کارگروه اشتغال ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی افزود :   آموزش در محیط کار واقعی  از دیگر طرح های اشتغال زا است و بیشترین خدمات این طرح در حوزه اشتغال خدمات مولد و صنوف است به طوری که کارفرمایانی که افراد را جذب می کنند، بیمه حوادث این افراد توسط دولت پوشش داده می شود.   در طرح دیگری که پیش بینی شده تعدادی از افراد به صنوف معرفی می شوند که حق بیمه کارفرما توسط دولت پرداخت خواهد شد که این معافیت مالیاتی به تناسب مشاغل مختلف می تواند کمتر از یک سال یا بیشتر از یک سال باشد.

وی گفت: طراحی سامانه کاریابی مجازی هم از دیگر برنامه های ما است و  متولی اجرای این طرح سازمان آموزش فنی و حرفه ای خواهد بود که پس از تایید صلاحیت حرفه ای افراد و ارائه مدرک به آنها، کارجویان به واسطه این سازمان به کارفرمایان معرفی می شوند.

دکتر ربیعی گفت: متاسفانه در موضوع تحقق رشد اقتصادی در دولت قبل ۶۰ درصد نسبت به هدف گذاری برنامه عقب هستیم که این عقب ماندگی به دولت یازدهم موکول شد ضمن اینکه افزایش نرخ مشارکت اقتصادی که یک امتیاز مثبت در اقتصاد تلقی می شود اکثرا به جمعیت بیکار اضافه کند.

وی تصریح کرد: عدم اتصال بازار کار به بازارهای جهانی و گران بودن قیمت تمام شده تولید در سال های گذشته از دیگر علل افزایش نرخ بیکاری است و علاوه بر این تجربه کشورهای دنیا در زمینه تحقق رشد اقتصادی نشان داده کشورهایی که با پدیده بیکاری مواجه هستند به رغم اینکه در طی چند سال با رشد اقتصادی مطلق مواجه شدند اما  آثار افزایش بیکاران تا سال ها بعد همچنان ادامه دارد و به دلیل اینکه در دولت قبل با رشد منفی اقتصادی مواجه بودیم آثار افزایش نرخ اشتغال تا چند سال همچنان پابرجاست.

دکتر ربیعی افزود: به طوری که از سال ۹۲ هر چند نرخ اشتغال افزایش یافته اما این میزان متناسب با نیاز بازار کار نبوده است. طرح کارانه نیز در تاریخ پنجم بهمن سال گذشته در جلسه شورای عالی اشتغال به تصویب رسید که در قالب این طرح ما به افراد پول نمی‌دهیم بلکه سیاست های حمایتی از کارفرمایان در قالب این طرح در دستور کار قرار دارد.

 

سهم زنان در بازار کار کشور  در دولت تدبیر و امید  افزایش یافت

در ادامه نشست علی آقا محمدیعضو ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی افزود: نرخ مشارکت اقتصادی طی 3.5سال گذشته بتدریج در حال فزونی است.

وی اظهار داشت:در پایان برنامه ششم توسعه باید به رشد هشت درصدی اقتصادی، نرخ بیکاری هشت درصدی و نرخ تورم هشت درصدی برسیم.

وی با بیان اینکه کارجویانی که به بازار کار کشور ورود می یابند دارای تحصیلات دانشگاهی هستند،گفت: برای چنین کارجویانی باید اقتصاد کشور را دانش بنیان کنیم تا بتوانیم برای نسل جدید اشتغال ایجاد کنیم.

آقا محمدی با بیان اینکه طرح تکاپو یکی از طرح های راهگشا در حل مشکل بیکاری کشور است،گفت: ایجاد شغل، نهادسازی و ظرفیت سازی می خواهد و تحول بنیادین را طلب می کند.ماهیت شغل در آینده چند کاره است و باید مهارت افراد افزایش می یابد.

آقا محمدی تاکید کرد: دیگر اکنون فقط سواد،خواندن و نوشتن نیست و افراد باید در رسته های مختلف خود را توانمند سازند .

وی با اشاره به طرح تکاپو که از سوی معاونت اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در حال اجرا است،گفت: در این طرح رسته های شغلی در کشور مورد بررسی قرار گرفته و مزیت های هر منطقه مشخص شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون 280هزار نفر در رسته پوشاک در کشور فعال هستند،گفت: این ظرفیت تا 11.4 میلیون نفر ظرفیت افزایش دارد.

به گفته این عضو ستاد اقتصاد مقاومتی، در رسته پوشاک نه کارگاه کم داریم و نه ماشین بلکه آنچه که نیاز داریم طراح است .

وی ارزش افزوده مواد اولیه(پارچه) در صنعت پوشاک را فقط 5درصد عنوان کرد و گفت: بقیه ارزش افزوده از کاری که روی مواد اولیه انجام می شود حاصل خواهد شد.

وی یادآور شد: همچنین ضروری است موضوع R &D (تحقیق و توسعه) در رسته های شغلی مورد توجه قرار گیرد.

آقامحمدی یادآور شد: سالانه حدود 970هزار ورودی بازار کار داریم. 80درصد نیروی کاری که به بازار کار کشور تا سال 1400 وارد می شوند فارغ التحصیل دانشگاهی هستند. ضمن آنکه باید برای اشتغال 20درصد باقیمانده هم فکر جدیدی کرد.

به گفته وی، اگر نرخ بیکاری برای جوانان 24درصد است برای دانش آموختگان دانشگاهی 29 درصد است .این نرخ باید لزوم توجه به موضوع اشتغال را تاکید می کند.

وی گفت: متاسفانه با تحریم های اقتصادی رشد هشت درصدی کاهش یافت و حتی منفی شد.

آقا محمدی گفت: کاری که نشست امروز شورای عالی اشتغال و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی انجام شد ایجاد اشتغال با اجرای طرح اشتغال فراگیر بود.

عضو ستاد کارگروه اقتصاد مقاومتی گفت:6 درصد از جمعیت جامعه سالانه بالای 70هزار دلار،نیمی از جامعه بین 20تا 70هزار دلار و مابقی زیر 20هزار دلار درآمد دارند.آنچه که باید اصلاح شود جمعیت با درآمد زیر 20هزار دلار است.

وی گفت: طرح هایی که با 10تا 15میلیون تومان اشتغالزایی به همراه دارد ممکن است شغل ایجاد شود اما درآمدقابل قبولی کسب نمی شود بنابراین فرد همواره با کمی معیشت مواجه است.

 

بجای دادن یارانه کارانه اشتغال می دهیم

 

دکتر عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال نیز  در نشست خبری اشتغال که با حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی برگزار شده بود،افزود:وقتی رونق اقتصادی نباشد سهم درآمد از شغل در سبد معیشت خانوار کاهش می یابد.

وی افزود: کشورهای بسیاری دوران رکود را طی کردند. بحران های اقتصادی که تا سال 2.11 میلادی در غرب رخ داد راهکارهای نوینی را برای عبور از این بحران طی کرد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال گفت: پس از بحران های اقتصادی و مسائلی نظیر رکود اقتصادی برای رشد اقتصادی اشتغالزا نیاز به مداخله های متفاوتی داریم.

وی با بیان اینکه سهم دستمزد در سبد هزینه خانوار 55تا60درصد بود گفت: هم اکنون سهم دستمزد در سبد هزینه خانوار به کمتر از 40درصد رسیده است .سهم درآمدهای غیر شغلی افزایش یافته است.

منصوری گفت: در این دوره اشتغال خاصی شکل می گیرد .در سال های 94 و95 اشتغال در بخش خدمات،غیر رسمی و خرد صورت گرفت .تحقق اشتغال از سال های 92و93 هدفگذاری شده بود.اشتغالی که در این سال ها انجام شده اشتغال پر ارزشی محسوب نمی شود.

منصوری تاکید کرد: در عبور از رکود اقتصادی به نوع خاصی از اشتغال نیاز داریم.

وی در توضیح طرح کاج گفت: طرح کاج در سال 1395 در چهار استان کشور اجرایی ،آزمایش و سامانه آن طراحی و در همان سال قدری گسترش داده شد. در نهایت با توجه به گذراندن دوران آزمایش و آماده سازی زیرساخت ها دربهمن پارسال و با حضور رئیس جمهوری درجلسه شورایعالی اشتغال طرح تصویب شد.

وی ادامه داد : اساس این طرح بر این مبنا خواهد بود که دریک قسمت به ویژه در صنوف افراد آموزش می بینند و سازمان فنی و حرفه ای از این دسته از افراد ثبت نام می کند.

معاون وزیر کار گفت: کارفرمایان و صاحبان صنوفی که مایل هستند از این دسته از افراد استفاده کنند به سایت مراجعه خواهند کرد و این افراد با پرداخت بیمه حوادث از طرف دولت به آن کارگاه معرفی خواهند شد .

 

بازگشت