معاون توسعه مدیریت و منابع:اهتمام سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در راستای توسعه کیفی تعاونی های فعال سازمان
۹۶/۶/۱۴

 

 

 

 

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ضمن تبریک هفته تعاون به همه تلاشگران این عرصه از اهتمام این سازمان در راستای توسعه کیفی تعاونی های فعال سازمان در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، رهام کیائی اظهار داشت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به عنوان سازمان پیشرو در پیاده سازی اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی و اجرای بیش از 75% آموزش های مهارتی در آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد غیر دولتی تلاش می کند تا با توجه به وجود 35 تعاونی فعال این سازمان در سراسر کشور در حوزه های مسکن، مصرف، اعتبار، تولیدی و توزیعی ضمن توسعه کمی به توسعه کیفی فعالیت آنها نیز بپردازد.

در کشورهای در حال توسعه ٬ تعاونیها را وسیله ای برای تأمین و تعمیم مالکیت و تسهیل و دستیابی افراد به فعالیت های نوین اقتصادی تلقی می کنند و تعاونی ها در سه زمینه اساسی نقش مهمی ایفاد می کنند در تولید و بازار رسانی محصولات٬ خرده فروشی کارها و محصولات مورد نیاز مصرف کنندگان و فعالیت های اعتباری و ...

وی با اشاره به اهمیت تعاونی در کشور های با نظام های اقتصادی مختلف از پیشرفته تا در حال توسعه بیان داشت: 10 کشور که دارای بیشترین عضو در تعاونی ها هستند از جمله چین٬ هندوستان ٬ روسیه و کشورهای استقلال یافته ٬ امریکا ٬ ژاپن ٬ رومانی ٬ فرانسه ٬ لهستان ٬ کانادا و انگلستان ٬ کشورهای اسکاندیناوی نیز بالاترین اعضای تعاونی را با توجه به جمعیت خود دارند.

معاون توسعه منابع و مدیریت این سازمان بیان داشت: با عنایت به نقش تعاونی ها در توسعه اقتصادی و اجتماعی جوامع ٬در اسناد بالادستی جمهوری اسلامی ایران ٬ بخش تعاونی را بعد از بخش دولتی قرار دادند و در اصول قانون اساسی ٬ اصول مربوط به بخش تعاون تغییر ناپذیر تشخیص داده شده است.

وی در خاتمه یادآور شد: در همین راستا در ماده 24 قانون برنامه ششم توسعه،  دولت مکلف است با همکاری اتاق بازرگانی٬ صنایع و معادن و کشاورزی ایران و اتاق تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران ٬ حداکثر تا پایان اجرای قانون برنامه تمهیدات قانونی لازم را جهت دستیابی سهم تعاون در اقتصاد به بیست و پنج در صد با رویکرد کارآفرینی، اشتغالزایی،حمایت از کسب کارهای کوچک و متوسط و دانش بنیان به عمل آورد.

 

 

بازگشت