دکتر برومند در پنجاه و یکمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه های کشور تشریح کرد؛ برنامه های اصلی وزارت علوم برای بهبود وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان
۹۶/۱۲/۹

 

 

 

 

 

 معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم به برنامه های اصلی این وزارتخانه در جهت بهبود وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اشاره و تاکید کرد: اجرای برنامه های مهارت افزایی، ساماندهی و توسعه دوره های کار آموزی، همکاری در تدوین چهارچوب نظام صلاحیت حرفه ای، رصد اشتغال فارغ التحصیلان و برنامه ریزی و مشارکت دانشگاه ها در توسعه استان ها از جمله برنامه های اصلی در این حوزه به شمار می رود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مسعود برومند که روز چهارشنبه در پنجاه و یکمین اجلاس سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سخن گفت، افزود: بهبود کیفیت نیروی کار نقش مهمی در کاهش نرخ بیکاری کشور ایفا می کند.
دکتر برومند با اشاره به نقش مهم و حیاتی اشتغال فارغ التحصیلان در کشور گفت: تعداد دانشجویان کشور در حال حاضر در حدود چهار میلیون و ۳۸۴ هزار نفر می باشد که از این تعداد حدود ۱۱۵ هزار و ۱۹۱ نفر در مقطع دکتری تخصصی و ۷۸ هزار نفر در مقطع دکتری حرفه ای و ۷۴۷ هزار نفر در کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند و نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی ۵/۱۸ درصد می باشد.
دکتر برومند با اشاره به چالش های موجود در راستای مهارت افزایی و اشتغال گفت: ناهمخوانی برنامه ها ومتون درسی، عدم وجود مهارت های مورد نیاز، عدم وجود آمار از اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی، کمبود فرصت های تجربه عملی، عدم هدف گذاری و مسیر یابی، عدم پذیرش نیروی انسانی کم تجربه در محیط های کاری را از جمله عوامل و مشکلات در راستای اشتغال دانش آموختگان کشور است.
وی با اشاره به مهارت های مورد نیاز دانشجویان و فارغ التحصیلان گفت: مهارتهای تخصصی دانشگاهی که دانشجویان حین تحصیل به دست می آورند و مهارت های عمومی شامل مهارت هایی که به فارغ التحصیلان کمک می کند تا بتواند در یک محیط کار واقعی به عنوان فردی مؤثر باشند و مهارت های فنی وحرفه ای و فردی، از مهارت های مورد نیاز فارغ التحصیلان می باشد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه افزود: تفاهم نامه های مهارت افزایی با مراکزی که در این ارتباط هستند به امضاء رسانده ایم که یکی تفاهم نامه همکاری با ستاد کل نیروهای مسلح در راستای افزایش اثر بخشی خدمت سربازی و تفاهم نامه با سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در راستای اجرای طرح ملی توانمند سازی مهارتی دانشجویان و فارغ التحصیلان است.
دکتر برومند به طرح های مرتبط در خصوص اشتغال فارغ التحصیلان اشاره کرد گفت: طرح ارتقای بهره وری و فناوری، طرح تدوین روش های افزایش اثر بخشی دانشگاه ها و طرح بهبود اثر بخشی پروژه های کسر خدمت و توسعه مشارکت اساتید و دانشجویان رشته های علوم پایه و انسانی با صنایع از جمله طرح های دردست اجرای وزارت علوم می باشد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم به افزایش نشست ها میان معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور اشاره کرد و گفت: تلاش می کنیم با تفکیک جلسات دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری و پژوهشگاه ها، تعداد این نشست ها را افزایش و سطح کیفی آن را ارتقا دهیم.

 

 

بازگشت