با حضور وزیران علوم و نفت؛ ۵ پروژه کلان نفتی در حوزه اکتشاف میان وزارت نفت و دانشگاه ها امضاء شد
۹۶/۱۲/۲۱

 

 

 

 

 

 قراردادهای پژوهشی اکتشافات میادین نفتی میان وزارت نفت و پنج دانشگاه کشور با دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مهندس بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، معاونان پژوهش و فناوری این دو وزارتخانه و همچنین رؤسای دانشگاه‌های طرف قرارداد به امضاء رسید.

 به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، این قراردادهای پژوهشی در حوزه اکتشاف، میان شرکت ملی نفت ایران و دانشگاه‌های خوارزمی، شهید بهشتی، شهید چمران اهواز، فردوسی مشهد و صنعتی شاهرود منعقد شدهاست.
دکتر منصور غلامی روز دوشنبه در آئین انعقاد قراردادهای پژوهشی پنج دانشگاه با شرکت ملی نفت ایران اظهار داشت: وزارت علوم وظیفه خود می‌داند با هدایت ظرفیت و توانمندی‌های مراکز دانشگاهی و پژوهشی برای رفع مشکلات و مسائل کشور تلاش کند که قرارداد با شرکت ملی نفت نمونه‌ای از این هم افزایی و تلاش در این خصوص است.
دکتر غلامی با اشاره به پیشینه همکاری دانشگاه‌ها با وزارت نفت در حوزه‌های پایین دستی گفت: قراردادهایی که امروز میان پنج دانشگاه و شرکت ملی نفت امضا می‌شود در حوزه بالادستی و حوزه فعالیت اصلی وزارت نفت است که نشان می‌دهد پتانسیل همکاری دانشگاه‌ها و حوزهنفت هم در زمینه اکتشاف و هم پس از آن وجود دارد.
وی در ادامه تاکید کرد: اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و محققان باید کارگروههای پژوهشی تخصصی انجام دهند تا بتوانند انجام پروژه‌های بزرگ پژوهشی را برعهد بگیرند.
مهندس بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز امروز در آیین امضای پنج قرارداد پژوهشی با دانشگاه‌ها با تاکید بر اینکه برای سومین بار قراردادهای پژوهشی میان وزارت نفت با دانشگاه‌ها منعقد می‌شود، افزوداولین قرارداد همکاری ما در حوزه ازدیاد برداشت از میادین نفت بوده که با همکاری خوب وزارت علوم و پیگیری مناسب دانشگاه‌ها این قراردادها اجرایی شده است.
وی ایجاد انستیتوهای نفت در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها را از دستاوردهای این قرارداد نام برد و ادامه داد: انجام پروژه‌های مربوط به ازدیادبرداشت نیاز به یک کار تیمی دارد؛ از این رو طیف وسیعی از رشته‌های علوم پایه و مهندسی با یکدیگر همکاری می‌کنند.
وی با اشاره به امضای پنج قرارداد جدید تحقیقاتی در حوزه اکتشافات، این روش را یک الگوی مناسب برای ارتباط صنعت و دانشگاه توصیف کرد و گفت: با امضای این قراردادها امیدواریم چالش‌های موجود در این بخش رفع شود.
وزیر نفت اظهار داشت: با امضای این قراردادها هم الگوی موفق پژوهش در مقابل تقاضای واقعی نهادینه می‌شود و هم نسل جدیدی از دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی در قالب این پروژه‌ها مهارت و دانش کسب می‌کنند و به جمع سرمایه‌های انسانی کشور افزوده می‌شود.
در این مراسم و با حضور وزیران علوم و نفت، پنج قرارداد به امضای رؤسای دانشگاه‌های طرف قرارداد با وزارت نفت و مسئولان مرتبط در این وزارتخانه به امضاء رسید که دو قرارداد آن با دانشگاه‌های شهید بهشتی و شهید چمران اهواز در زمینه فناوری‌های نوین ژئوشیمی اکتشافی، یکقرارداد با دانشگاه خوارزمی در حوزه تدوین فناوری‌های نوین مخازن کربناته شکاف دار، یک قرارداد نیز با دانشگاه فردوسی مشهد در حوزه فناوری‌های تصویرسازی زیرسطحی از لایه‌های زمین و مرتبط با تکنیک‌های ژئوفیزیکی و همچنین قرارداد با دانشگاه صنعتی شاهرود در زمینه فناوری‌های نوین ژئومکانیک در حقاری و مهندسی مخازن است.

 

 

بازگشت