معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه در دانشگاه گیلان ؛ جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۱۳ از نظر شاخص‌های توسعه شش پله در جهان پیشرفت کرده است
۹۶/۱۲/۱۹

 

 

 

 

 

دکتر محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه در آیین گرامیداشت پنجاهمین سال فعالیت آموزش عالی استان گیلان ، با بیان‌ اینکه کشور‌ها برای توسعه یافتن باید ارکان خود را بشناسند تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۱۳ از نظر شاخص‌های توسعه شش پله در جهان پیشرفت کرده است. گرامیداشت پنجاهمین سال فعالیت آموزش عالی استان با حضور دکتر محمدباقر نوبخت ، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه، برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه گیلان، در این آیین که دکتر مصطفی سالاری استاندار گیلان، رؤسای دانشگاه های استان، مدیران استانی و پیشکسوتان آموزش عالی گیلان نیز حضور داشتند، دکتر نوبخت با بیان اینکه دولت موظف است تا زمینه اشتغال جوانان کشور را فراهم کند خاطرنشان کرد: بودجه سال ۹۷ در قالب ۱۲ برنامه و با مبلغ ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و دولت در سال آینده سعی دارد یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی ایجاد کند و ۸۳۸ هزار نفر جدیدالورود به بازار کار کشور وارد می‌شوند.

دکتر مصطفی سالاری، استاندار گیلان نیز در مراسم گرامیداشت پنجاهمین سال تأسیس آموزش عالی در استان گیلان اظهار کرد: برنامه و بودجه مصوب دولت در مجلس نیازمند برنامه‌ریزی درست و حمایت آن در توسعه و اشتغال است و هیچ عامل بیرونی از جمله تحریم نمی‌تواند به کشاورزی و گردشگری استان ضربه بزند.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه باید به سمت دانشگاه نسل سوم حرکت کند، افزود: دانشگاه باید آموزش‌های خود را در مسیر اشتغال‌زایی و کارآفرینی سوق دهد.

در این مراسم دکتر احمد رضی رئیس دانشگاه گیلان ضمن خیر مقدم به حاضران با اشاره به فعالیت نیم قرن آموزش عالی در این استان اظهار کرد: ۱۲۳ هزار دانشجو در ۹۰ واحد دانشگاهی اعم از دولتی و غیردولتی و ۲ هزار و ۲۰۰ عضو هیئت علمی و ۴ هزار مدرس حق التدریسی در استان مشغول به فعالیت هستند.

وی در ادامه گفت: استان گیلان دارای ۲۰ مرکز پژوهشی است و رتبه دوم را به لحاظ مراکز پژوهشی در سطح کشور دارد.

رئیس دانشگاه گیلان با تاکید بر اینکه دانشگاه گیلان به تنهایی ۷۰ هزار فارغ التحصیل دانشگاهی داشته است، افزود: گیلان با توجه به برخورداری از ظرفیت‌های بالا در حوزه آموزش عالی، می‌تواند به عنوان یک قطب دانشگاهی در کشور تبدیل شود.

در پایان مراسم از تمبر و نماد پنجاه سالگی آموزش عالی استان گیلان توسط دکتر نوبخت و رؤسای دانشگاه های استان رونمایی شد و از زحمات دکتر ایرج والی پور اولین رئیس آموزش عالی استان و دکتر نوبخت فارغ التحصیل دانشگاه گیلان و حامی آموزش عالی کشور تقدیر شد.

در پایان مراسم به مناسبت هفته درختکاری، درختی توسط دکتر نوبخت در سایت اصلی دانشگاه به صورت نمادین کاشته شد و کاشت ۲۰۰۰ اصله درخت بومی استان توسط دانشگاهیان به مناسبت پنجاهمین سال فعالیت آموزش عالی استان از دیگر برنامه های این مراسم بود.

 

بازگشت