در راستای توانمندسازی دانشجویان صورت گرفت: افتتاح مرکز ارتقاء شایستگی های حرفه ای دانشجویان دانشگاه صنعتی سجاد مشهد با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور
۹۷/۱/۲۵

 

 

 

 

 

مرکز ارتقاء شایستگی های حرفه ای دانشجویان دانشگاه صنعتی سجاد مشهد با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در راستای توانمندسازی دانشجویان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی، دکتر سلیمان پاک سرشت، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در مراسم افتتاح و بهره برداری این مرکز گفت: دانشجویی نخبه محسوب می شود که بخشی از توانایی خود را در فضای واقعی کار کسب نماید.

دکتر سلیمان پاک سرشت با بیان اینکه امروز نخبه پروری و نخبه گزینی براساس استانداردهای رایج، گرهی از کار باز نمی کند خاطر نشان کرد: دانشجویی که فقط در دانشگاه آموزش ببیند دانشجوی توانمند و نخبه محسوب نمی شود، بلکه دانشجویی نخبه است که توسط فضای کار واقعی ارزیابی شود و بخشی از توانایی خود را در فضای واقعی کار، کسب نماید.

وی با تأکید بر لزوم تغییر رویه آموزشی در دانشگاه ها افزود: بی توجهی به نیاز مهارت آموزی دانشجویان نابخشودنی است و اگر دانشگاه های خود را با نگاه نیاز دانشجویان به مهارت مطابقت ندهند دچار تهدید جدی شده و خسارت های جبران ناپذیری خواهند دید.

دکتر پاک سرشت با اشاره به چالش بیکاری در کشور خاطر نشان کرد: امروز جامعه به این نتیجه رسیده است که می توان به گونه دیگری نیز دانشجو تربیت کرد.

وی ادامه داد: مدل آموزش دانشگاهی مدل پاره پاره ای است که مدرک می دهد اما صلاحیت مورد نیاز برای احراز شغل را به دانشجویان ارائه نمی کند چراکه اصولا شغل محور نیست و براساس نیازهای شغلی طراحی نشده و البته این مانع و چالش اساسی برای آموزش عالی کشور است.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت های خوبی که در خراسان رضوی جهت ارائه آموزش های مهارتی به دانشجویان با ایجاد مراکز ارتقاء شایستگی های حرفه ای صورت گرفته است، آغاز این حرکت و تغییر رویه از سوی دانشگاه های استان را به فال نیک گرفت.

در ادامه این مراسم،  مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی از ایجاد 4 مرکز جوار دانشگاه از سال 87 خبر داد و افزود: با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور 3مرکز جدید نیز به این تعداد افزوده شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

افشین رحیمی اظهار امیدواری کرد که با فعالیت این مراکز شاهد ورود افراد ماهر و توانمند به جامعه جهت احراز شغل باشیم.

 

 

 

بازگشت