در دیدار با معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری مطرح شد:شبه پارک علم، فناوری و مهارت به صورت پایلوت در استان تهران راه اندازی خواهد شد
۹۷/۳/۱۰

 


 

 

 

 

شبه پارک علم، فناوری و مهارت با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به صورت پایلوت در استان تهران راه اندازی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، دکتر سلیمان پاک سرشت،  معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، هشتم خرداد ماه در محل معاونت یاد شده دیدار وگفتگو کرد.

براساس این گزارش در این نشست مقرر شد مراکزی توسط اداره کل آموزش فنی و حرفه ای کشور برای راه اندازی شبه پارک علم، فناوری و مهارت معرفی شود و در صورت موفقیت این طرح درسایر استان ها نیز اجرا شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تأکید بر تغییر دیدگاه  آموزش در کشور گفت: آموزش ها باید با رویکرد آماده سازی محیط کسب و کار برای اشتغال جوانان با کمک از استارت آپ ها و توسعه بخش خصوصی ارائه شوند.

دکتر ستاری با اشاره به گستردگی خدمات و مخاطبان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بر کوچک سازی دولت تأکید کرد و گفت: حرکت بخش خصوصی به مثابه خطی موازی در راستای برنامه ها و سیاست های این سازمان باید توسعه یابد.

وی افزود: باید زمینه های تسهیل ورود بخش خصوصی برای نیازسنجی آموزشی و اجرای برنامه های آموزشی فراهم شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: الگوی ارائه آموزش های مهارتی در کشورهای پیشرفته اجرای  آموزش های مهارتی در جوار بنگاه های اقتصادی، صنایع و محیط واقعی کار براساس نیاز واقعی بازار کار صنعت است.

دکتر ستاری در ادامه گفت: در حال حاضر نظام اطلاعاتی نیازهای اشتغال و آموزش در کشور ما وجود ندارد و برنامه ریزی آموزشی درستی برای رفع نیازهای بازار کار و اشتغال انجام نمی شود.

وی با اشاره به نقش مهم بخش خصوصی در آینده صنعت گفت: با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری می توان در عرصه کسب و کار به یک الگوی حمایتی دست یافت.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: حمایت از نخبگان مهارتی به عنوان استعدادهای برتر اتصال آن ها را به شتاب دهنده های بخش خصوصی تسریع و تسهیل می نماید.

در ادامه دکتر پاک سرشت، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با اشاره بر اهمیت گنجاندن 
آموزش های مهارتی در آموزش های دانشگاهی گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به عنوان خانواده سیاستگذاری علمی و مهارتی کشور محسوب می شوند.

دکتر پاک سرشت افزود: در حال حاضر حدود 40 درصد از مراجعان مراکز آموزش فنی و حرفه ای این سازمان را دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی به منظور آماده سازی برای ورود به بازار کسب و کار تشکیل می دهند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: از آن جائی که آموزش های مهارتی در کشور ما در قالب یک نظام آموزشی منسجم ارائه نمی شود، با تصویب قانون مهارتی همانند سایر کشورها می توان پراکندگی این آموزش ها را رفع کرد.

وی در ادامه افزود: مراکز آموزش فنی و حرفه ای کشور علاوه بر تربیت نیروی ماهر باید قابلیت تربیت نیروی کارآفرین برای ورود به محیط کسب وکار را داشته باشند.  

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با وجود گسترش شکل گیری استارت آپ ها در کشور این حوزه مغفول واقع شده و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ظرفیت خوبی برای ارائه آموزش های کوتاه مدت در این حوزه را دارد.

وی با اشاره به برگزاری هجدهمین مسابقات ملی مهارت در بیست و سوم تیر ماه سال جاری گفت: برگزاری این مسابقات به عنوان یک رویداد افتخار آفرین ملی نیازمند مشارکت دیگر دستگاه های مرتبط از جمله آموزش و پرورش، آموزش عالی، وزارت صنعت و معدن و ... است.

دکتر پاک سرشت افزود: در حوزه دیپلماسی مهارت، استانداردهای آموزش و سنجش مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور،  ظرفیت مناسبی برای همکاری با کشورهای منطقه و همسایه است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در ادامه با اشاره به وجود 11 هزار آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای در سراسر کشور گفت: کاهش تصدی گری دولت با واگذاری آموزش ها به بخش خصوصی محقق می شود و این سازمان در نقش حاکمیتی خود باید بر سنجش مهارت و صلاحیت حرفه ای نظارت کامل داشته باشد.

رضا گرزین، مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران نیز با اشاره به همکاری آموزش فنی و حرفه ای با شرکت های دانش بنیان گفت: این همکاری در زمینه های معرفی نخبگان مهارتی به شرکت های دانش بنیان، آموزش منابع انسانی این شرکت ها و تدوین استانداردهای مشاغل مورد نظر شرکت های دانش بنیان و ... صورت می گیرد.

 

 

 

 

 

بازگشت