استاندار تهران تأکید کرد: توجه به امر مهارت آموزی در راه اندازی بنگاه های اشتغال ضرورت دارد
۹۷/۴/۱۸

  

 

 

 

استاندار تهران در نشست تخصصی شورای مهارت و کارآفرینی این استان بر ضرورت توجه به امر مهارت آموزی در راه اندازی بنگاه های اشتغال تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران، محمدحسین مقیمی، استاندار تهران با بیان اینکه امر مهارت آموزی ریشه در گذشته خانواده ها دارد، اذعان داشت: در گذشته انتقال مهارت و حرف مختلف از طریق خانواده ها به جوانان منتقل می شد و این طرح مشابه همان طرح استاد شاگردی در قدیم می باشد.

وی با اشاره به تخصصی شدن مهارت ها در کشور، گفت: ارائه مهارت ها با توجه به پیشرفت تکنولوژی به صورت تخصصی و طبقه بندی شده صورت می پذیرد.

رئیس شورای مهارت و کارآفرینی استان تهران با تأکید بر کسب مهارت دانشجویان در کنار علوم نظری و پایه، گفت: بسیاری از دانشجویان و فارغ التحصیلان در محیط دانشگاه صاحب نظر می باشند ولی در مواجهه با محیط واقعی کار، مهارت و کارآمدی لازم را جهت انجام امور محوله دارا نمی باشند.

وی خاطرنشان ساخت: در برخی موارد محیط اشتغال همراه با سرمایه گذاری های عظیم فراهم شده است ولیکن نیروی ماهر و کارآمد برای اشتغال وجود نداشته است و نتیجه ی ورود افراد بدون مهارت لازم به محیط کار، تولید کالای و یا خدمات بی کیفیت  می باشد .

مقیمی با تأکید بر توسعه فرهنگ مهارت آموزی در جامعه به خصوص در بین دانشگاهیان، گفت: مهارت آموزی باید به یک اصل مهم در جامعه تبدیل شود و با اهمیت بخشیدن به جایگاه مهارت آموزی می توانیم معضل بیکاری را برطرف و اشتغال ایجاد نماییم.

استاندار تهران در پایان سخنان خود از تمامی فرمانداران شهرستان های استان تهران که در این نشست حضور داشتند خواستار هم افزایی و تعامل در توسعه فرهنگ مهارت، کار و کارآفرینی در هفته ملی مهارت و کارآفرینی و همچنین اطلاع رسانی هجدهمین مسابقات ملی مهارت در این استان شد.

رضا گرزین، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران به ارائه توضیحاتی پیرامون ارائه آموزش های مهارتی در محیط واقعی کار پرداخت و گفت: باور این مجموعه بر این است که ارائه آموزش ها باید به سمت و سوی مهارتی شدن پیش برود و خروجی آن ارتقاء چشمگیر کیفیت محصولات و خدمات می باشد.

رضا گرزین با اشاره به تغییرات شگرف مفهوم سواد در حال حاضر، اظهار داشت: سواد در گذشته تنها در خواندن، نوشتن و محاسبه کردن خلاصه می شد ولی در حال حاضر سواد به شکل پیشرفته اطلاعاتی استفاده می شود که با توجه به تحولات جامعه کنونی به هنگام سازی گام برداشت با این تغییر و تحولات جهت هر ارگان آموزشی ضروری به نظر می رسد.  

وی خاطرنشان ساخت: در گذشته چنین گمان می رفت که زمان آموختن با زمان کارکردن و زندگی کردن از هم جدا هستند و بنابراین برای آن ها آموزشی در خور توجه بود که پیش از آغاز کار به افراد داده می شد، این اندیشه اکنون اعتباری ندارد و کسب مهارت های نوین هم برای کارجویان و هم برای شاغلان امری ضروری است.

دبیر شورای مهارت و کارآفرینی استان تهران  در پایان خواستار هم افزایی در بهره گیری از پتانسیل ها و امکانات دو طرفه در جهت ایجاد اشتغال و ارتقاء کیفیت محصولات داخلی شد.

 

 

 

 

 

 

 

بازگشت