فرمانده قرارگاه مهارت آموزی ستاد کل نیرو های مسلح کشور : مهارت آموزی سربازان در راستای ایجاد اشتغال و کارآفرینی توسعه می یابد
۹۷/۵/۱۴

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 فرمانده قرارگاه مهارت آموزی ستاد کل نیرو های مسلح کشور در همایش مهارت آموختگان پرسنل وظیفه نیروهای مسلح در استان فارس گفت: مهارت آموزی سربازان در راستای ایجاد اشتغال و کارآفرینی توسعه می یابد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی وحرفه ای استان فارس، سردار مهدی فرحی، فرمانده قرارگاه مهارت آموزی نیروهای مسلح کشور گفت: ما از ارائه آموزش های مهارتی به سربازان به دنبال یک هدف غایی هستیم که آن اشتغال و مهمتر از آن کار آفرینی می باشد.

وی در همایش یک هزار نفری مهارت آموختگان پرسنل وظیفه نیرو های مسلح شیراز به میزبانی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای فارس و در هفته ملی مهارت اظهار کرد: جذابیت، مهارت آموزی، نشاط، اشتغال و کار آفرینی پنج گام اساسی قرارگاه مهارت آموزی ستاد کل نیرو های مسلح در برنامه ریزی راهبردی آموزش های مهارت به سربازان است.

سردار فرحی ماموریت قرارگاه مهارت آموزی نیرو های مسلح را پیگیری اجرای طرح مهتا (از مهارت تا اشتغال) عنوان کرد و گفت: باید مهارت هایی را آموزش داده و توسعه دهیم که آینده شغلی سربازان را تضمین کند.

وی یکی از مهمترین تفاهمنامه های منعقده قرارگاه مهارت آموزی نیروهای مسلح را تفاهمنامه با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور دانست و عنوان کرد: بر اساس این تفاهمنامه هر سرباز وظیفه، پس از طی پایان دوره خدمت سربازی علاوه بر دارا بودن گواهینامه پایان خدمت می تواند دارای یک یا چند گواهینامه فنی و حرفه ای نیز باشد تا بتواند به سرعت وارد بازار کار شود.

فرمانده قرارگاه مهارت آموزی نیروهای مسلح کشور خاطر نشان کرد: ما برای مهارت آموزی سربازان شش گام را تعریف کرده ایم که شامل مهارت آموزی به سربازان قبل از خدمت، غربالگری یک، دوران آموزش بدو خدمت، غربالگری ۲، مهارت آموزی حین خدمت و حمایت های بیمه ای و تسهیلاتی پس از خدمت است.

سردار فرحی از شناسایی 150 مهارت برای پرسنل وظیفه خبر داد و گفت: ما با آینده پژوهی مشاغل مهارت های مورد نیاز سربازان را مشخص می کنیم، به نحوی که مهارت ها در مشاغل پایدار به کارکنان وظیفه ارائه شود.

در ابتدای این جلسه کوشکی مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای فارس به تشریح عملکرد آموزش سربازان پرداخت و هدف اصلی این همایش بزرگ را تبادل دیدگاه‌های همه دست اندر کاران این طرح ملی در راهکارهای متمرکز بر توسعه مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح در دوران قبل، حین و بعد از خدمت وظیفه عمومی برشمرد.

وی اظهار کرد: یکی از بسترهای مهم برای آموزش مهارت‌های مورد انتظار بازار کار به جوانان، دوران خدمت مقدس سربازی است و بایستی با برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند خدمت را به دوره‌ای طلایی جهت آموزش مهارت‌های مورد نیاز و کاربردی تبدیل کرد.

بازار کار با خروجی دانشگاه ها همخوانی ندارد/امروز برای اداره کشور فن و مهارت نیاز است

هادی پژوهش، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار فارس نیز دراین همایش گفت: بازار کار موجود با خروجی دانشگاه های کشور همخوانی ندارد و این یک مشکل بزرگ است.

وی مهارت آموزی به سربازان در طول دوران خدمت را یک فرصت بزرگ دانست و اظهار کرد: اگر در طول مدت خدمت سربازی در کنار انجام وظایف سربازان به عنوان حافظان این مرز و بوم یک یا چند مهارت به آنان آموزش داده شود، ورود آنان به بازار کار و حضور در عرصه های اجتماعی پس از پایان دوران خدمت مقدس سربازی بسیار آسان تر می شود.

وی با بیان اینکه برای پویا سازی اقتصاد کشور به تولید داخلی نیاز داریم افزود: امروز برای اداره کشور به فن و مهارت نیاز داریم و برای تحقق این موضوع بایستی تکنسین و کارگر ماهر تربیت کنیم و همچنین از مشاغل کوچک و کار آفرینی حمایت نماییم.

در ادامه همایش، جانشین فرمانده قرار گاه مهارت آموزی سپاه فجر فارس، جانشین ارشد آجا در استان های فارس و کهگیلویه و بویر احمد، جانشین فرمانده انتظامی فارس، مدیر عامل شرکت صنایع الکترونیک شیراز و رییس شرکت های دانش بنیان فارس به ایران سخنرانی کردند.

در این همایش از چاپگر سه بعدی ساخته گروهبان وظیفه علی قاسمی از سربازان نیروی هوایی ارتش شیراز رونمایی شد.

قاسمی گفت: این چاپگر از مدل خارجی آن بزرگتر و ارزان‌تر است و در زمینه چاپ طرح‌های سه بعدی کاربرد دارد.

این همایش با حضور بیش از یک هزار نفر از پرسنل وظیفه نیروهای مسلح استان و به میزبانی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای فارس در هفته ملی مهارت و در محل تالار حافظ برگزار شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازگشت