با حکم دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران؛ نماینده رسمی و رابط ملی ایران در یونسکو برای انجام فعالیت‌های مربوط به پروژه جاده ابریشم منصوب شد
۹۷/۷/۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با حکم دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران و در راستای چشم انداز گفتگو، توسعه و تنوع، حسن باستانی‌راد، به‌عنوان نماینده رسمی و رابط ملی ایران در یونسکو به‌منظور انجام فعالیت‌های مربوط به پروژه جاده ابریشم منصوب شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حجت الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران در حکمی دکتر حسن باستانی‌راد را به‌عنوان نماینده رسمی و رابط ملی ایران در یونسکو در زمینه پروژه جاده ابریشم منصوب کرد.

دکتر باستانی‌راد، دارای دکترای تاریخ ایران دوره اسلامی از دانشگاه شهید بهشتی است و از سوابق اجرایی وی می‌توان به نمایندگی وی از طرف جمهوری اسلامی ایران در شبکه جاده ابریشم سازمان یونسکو (از سال ۱۳۹۴)، عضویت در کمیته راهبردی جاده ابریشم سازمان یونسکو (۲۰۱۵) و مؤسس مرکز پژوهشی جاده ابریشم در دانشگاه شهید بهشتی (۱۳۹۷) اشاره کرد.

وی همچنین اجرا، مدیریت علمی و پژوهشگری در طرح‌های پژوهشی مرتبط با حوزه جاده ابریشم را در کارنامه خود دارد و صاحب تألیفاتی از جمله ایران پل میان‌فرهنگی تعاملات بین‌المللی جاده ابریشم، شهر در ایران‌زمین و بهارستان در تاریخ نیز هست.

در سال ۱۳۶۷ سازمان یونسکو طرح «جاده‌های ابریشم، جاده‌های گفتگو» را برای یک دهه آغاز کرد که شمار زیادی از کشورهای آسیایی و از جمله ایران در آن مشارکت داشتند و ایران از فعالان اصلی پیشبرد آن طرح بود و کنفرانس‌هایی در تهران، مشهد و اصفهان نیز برگزار شد.

همچنین در سال ۱۳۹۰ موضوع جاده ابریشم با شعار «گفتگو،» «تنوع» و «توسعه»، دوباره مورد توجه سازمان یونسکو قرار گرفت که شماری از کشورها از جمله ایران، چین، کره‌جنوبی، ژاپن، ترکیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، عمان، آلمان، روسیه و اسپانیا در احیای آن نقش مؤثری داشتند.

در سال ۱۳۹۲ نخستین نشست بین‌المللی با موضوع «جاده بزرگ ابریشم» با مشارکت سازمان یونسکو در شهر آلماتی قزاقستان و حضور پژوهشگرانی از کشورهای آسیایی و اروپایی برگزار شد.

در بهار ۱۳۹۴ شبکه بین‌المللی اینترنتی جاده ابریشم سازمان یونسکو رسماً با عنوان UNESCO International Network for the Silk Road Online Platform آغاز به کار کرد. از این زمان بر شمار کشورهای آسیایی، آفریقایی و اروپایی فعال در شبکه افزوده شد و مصر، گرجستان، افغانستان، عراق، مغولستان و هند نیز به عضویت آن درآمدند و از هر کشور یک نماینده توسط گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو انتخاب می‌شود که رابط کمیسیون ملی در زمینه جاده ابریشم با دفتر شبکه جاده ابریشم در سازمان یونسکو باشد.

راه‌اندازی و تهیه داده‌های پایگاه اینترنتی جاده ابریشم در یونسکو، مهم‌ترین هدف این شبکه بوده است.

این پایگاه به نام بانک علمی مقالات و کتاب‌ها، رویدادها و اخبار مربوط به همایش‌های ملی و بین‌المللی، میراث طبیعی و فرهنگی ملموس و ناملموس، میراث مکتوب و آثار در پیوند با جاده‌های تجاری و فرهنگی کهن، هنرها، آداب و رسوم، موزه‌ها و هر آنچه به گونه‌ای درباره جاده ابریشم آگاهی‌بخشی نماید را منتشر می‌کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازگشت