برگزاری نخستین نشست تخصصی توانمندسازی جامعه محلی وکارآفرین روستایی
۹۷/۹/۸

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به نقل از روابط عمومی دانشگاه علمی کاربردی استان سیستان و بلوچستان، اولین نشست تخصصی توانمندسازی جامعه محلی و کارآفرین روستایی برای دهیاران و کارآفرینان روستایی با حضور دکتر سالارزهی رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان سیستان و بلوچستان، مهندس گنجی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان زابل، دکتر طائی رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی و بیش از 150 نفر از دهیاران و کارآفرینان حوزه روستایی سه شهرستان زابل، هامون و نیمروز در محل سالن اجتماعات فرمانداری زابل برگزار شد.

در ابتدای این نشست معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان زابل ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان برضرورت کارآفرینی در روستاهای منطقه تأکید کرد.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان سیستان و بلوچستان نکاتی را در خصوص تجارب جهانی، ملی و استانی کسب و کارهای روستایی ارائه‌ کرد و راه نجات و پیشرفت توسعه در مناطق روستایی سیستان را ترویج فرهنگ کارآفرینی و ارزش آفرینی مبتنی بر بکارگیری ظرفیت‌های جامعه محلی و شبکه سازی، برگزاری کارگاه ها و جشنواره های روستای خلاق در سطح دهستان و ایجاد حلقه پیوند کنش‌گران روستایی بویژه دهیاران با شبکه های مردمی، سازمانهای مردم نهاد استانی و ملی و استفاده از ظرفیت‌های دستگاههای اجرایی بویژه در حوزه تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال روستایی دانست.

در ادامه رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی به تبیین توانمند سازی جامعه محلی از طریق انباشت دانش زندگی، دانش تجربی و دانش آکادمیک و ارائه الگوی بوم کسب و کار پرداخت.

وی توسعه محلی را مشارکت، توانمند سازی و سرمایه اجتماعی پیرامون یک جامعه محلی دانست و افزود: رویکرد توسعه محلی بیش از هر چیزی ناظر بر پرورش توانایی های افراد است تا بتوانند مسائل مهم اجتماع خود را به شکلی مستقل و کارا حل و فصل کنند. همچنین فرایندی مبتنی بر مشارکت داوطلبانه و خود یارانه در میان ساکنان یک محله در جهت بهبود شرایط فیزیکی، اجتماعی و اقتصادی آنهاست. توسعه محلی نوعی از تحول مثبت در مقیاس محلی با هدف شناسایی مشکلات محلی و توانایی افزایش اعتبار منابع مادی و محلی است.

دکتر طائی خاطر نشان کرد: مهم ترین رویکردهای توسعه محلی شامل رویکردهای دارایی مبنا و نیاز مبنا است. هدف کلی از کارگاه های توانمندسازی آن است که در خود جامعه محلی، افراد به سطحی از دانش، نگرش و توانایی برسند که بخواهند و بتوانند مسئولیت اجتماعی و نقش خود را در توسعه و پیشرفت جامعه محلی ایفا نمایند.

گفتنی است محتوی این کارگاه ها عبارتند از: ارائه بحث علمی پیرامون موضوع، بحث وگفتگوی شرکت کنندگان پیرامون موضوع، تشکیل گروه های مشورتی از شرکت کنندگان برای بحث در باب اجرای ایده ها، ارائه نقطه نظرها و یافته های گروه های مشورتی.

در ادامه مهندس فرید شاهمرادی ضمن ارائه کارگاه ایده پردازی به تبیین منابع ایده پردازی و عوامل موثر بر آن پرداخت.

وی مدل بوم کسب و کار را معرفی کرد و دهیاران شرکت کننده در این کارگاه با تشکیل تیم های پنج نفره ایده پیشنهادی شان را در بوم کسب و کار از طریق هم اندیشی و گفتمان جمعی در زمان برگزاری کارگاه تدوین و ارایه کردند.

در پایان این نشست، کارگاهی با تیم های پنج نفره از دهیاران تشکیل شد و ایده های کسب و کار روستایی در گروه های جمعی خودشان مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و در قالب مدل کسب و کار روستایی و بوم کسب و کار به ارایه ایده های شان پرداختند.

لازم به یادآوری است این نشست ها و کارگاه های تخصصی در راستای ارتقای فرهنگ مهارت آموزی و آموزش مهارت های راه اندازی کسب و کار روستایی با همکاری دفتر امور روستایی استانداری سیستان و بلوچستان، فرمانداری زابل ، دانشگاه جامع علمی کاربردی، پارک علم و فناوری، دانشگاه زابل و سایر نهادهای متولی اشتغال و کارآفرینی استان سیستان و بلوچستان از جمله اداره کل کار تعاون و رفاه اجتماعی و صندوق کارآفرینی امید در شهرهای زابل و زهک برگزار می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازگشت