پیشنهاد ارائه تسهیلات شهریه ای برای دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی به مجلس
۹۷/۱۱/۷

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی از تصویب پرداخت بخشی از شهریه دانشجویان مهارتی مناطق محروم توسط دولت از سوی کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس خبر داد و گفت: این طرح در صورت تصویب نهایی از سال آینده اجرایی خواهد شد.

دکتر محمد حسین امید عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی در قانون برنامه ششم توسعه تاکید کرده است که تا پایان این برنامه باید 30 درصد از دانشجویان کشور در رشته های مهارتی تحصیل کنند این در حالی است که برای این طرح مجلس هیچ اعتباری پیش بینی نشده است، یعنی آموزش های مهارتی در کشور توسط بخش خصوصی ارائه می شوند و همه دانشجویان این دوره ها شهریه پرداز هستند.

وی در ادامه ضمن تاکید بر اینکه با شرایط فعلی دست یابی به اهداف برنامه ششم توسعه در کشور در زمینه آموزش های مهارتی امکان پذیر نیست اظهار کرد: دولت باید با پرداخت بخشی از شهریه دانشجویان مهارتی، آنها را برای گرایش به سمت این نوع آموزش ها تشویق کند چرا که در حال حاضر هزینه تحصیل در این دوره ها بسیار بالا است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خاطر نشان کرد: دولت برای هر دانشجوی نظری در دوره کارشناسی سالیانه حدود 10 میلیون تومان هزینه پرداخت می کند. اما دانشجویان مهارتی هزینه صفر تا صد دوره تحصیلی را از جیب خود پرداخت می کنند. بنابراین لازم است دولت توجه خاصی به این دانشجویان داشته باشد.

وی گفت: ما به مجلس شورای اسلامی دو پیشنهاد ارائه دادیم؛ پیشنهاد اول این است که صندوق رفاه دانشجویان به دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی تسهیلات 75 درصدی پرداخت کند، به این صورت که حدود 750 هزار تومان از هزینه یک ترم تحصیلی در این دانشگاه که حدود یک میلیون تومان است بر اساس این پیشنهاد در قالب وام از سوی صندوق پرداخت شود تا بعد از اتمام تحصیل و ورود به بازار کار بازپرداخت کنند و طرح دوم پرداخت بخشی از هزینه شهریه دانشجویان مهارتی در مناطق کمتر توسعه یافته و رشته های مورد نیاز مناطق از سوی دولت تامین شود که البته این طرح در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به تصویب رسید و در دستور کار کمیسیون تلفیق قرار گرفته است و در صورت تصویب نهایی از سال آینده اجرایی خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازگشت