برای نخستین بار در کشور؛ پلیمرهای زیستی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شد
۹۸/۵/۲۰

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 پژوهشگران دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت پلیمرهای زیستی شدند که برخی از این پلیمرها برای اولین بار در کشور تولید شده و در بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر حسین حسینی تودشکی در مراسم تفاهم‌نامه ایجاد بخش تحقیق و توسعه شرکت بوشهر ساروج گفت: از سال گذشته هدف‌گذاری جدیدی برای دانشگاه در راستای تأثیرگذاری اجتماعی و صنعتی انجام دادیم که برای تحقق این مسیر برنامه و اهداف خاصی تعریف و اجراشده است.

وی عنوان کرد: برای رسیدن به شاخص‌های دانشگاه‌های نسل سوم و جدید که در آن‌ها هدایت برون دادهای دانشگاه در راستای نیازمندی‌های جامعه صورت می‌گیرد از حدود ۴ سال پیش حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ ‌ها، فعالیت‌های کارآفرینی و تدوین پایان‌نامه‌ها براساس نیازهای صنعت در این دانشگاه قدم‌های جدیدی برداشته شده است.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تأکید کرد: حدود ۴ سال پیش تعداد کمتر از ۲۰ واحد فناور در این دانشگاه فعالیت داشتند اما امروز تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور این دانشگاه به بیش از ۱۵۰ واحد رسیده است که اساتید و دانشجویان در این شرکت‌ها مشغول فعالیت و راهبری هستند.

دکتر حسینی اظهار داشت: شرکت‌های بزرگ رویشی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه‌های داروسازی، صنایع پزشکی، برق و الکترونیک، فناوری اطلاعات، محیط‌زیست، انرژی، نفت و فناوری‌های مالی مشغول به فعالیت هستند و به محصول دست‌یافته‌اند.

وی گفت: رسالت ما در دانشگاه صنعتی امیرکبیر حمایت از این شرکت‌ها است و امیدواریم در سال‌های آینده این شرکت‌های بزرگ در روند اقتصادی دانشگاه نیز مؤثر باشند.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: از سال گذشته درزمینهٔ استقرار بخش تحقیق و توسعه شرکت‌های مختلف در دانشگاه فعالیت‌هایی را آغاز کردیم که اکنون برخی از شرکت‌ها مستقر و برخی نیز در حال آماده‌سازی شرایط هستند.

دکتر حسینی تأکید کرد: به راین اساس فضای لازم به این شرکت‌ها در دانشکده‌ها و برج فناوری اختصاص‌یافته که اساتید و دانشجویان نیز در این بخش‌ها فعال هستند.

وی عنوان کرد: با تأسیس بخش تحقیق و توسعه شرکت‌ها در این دانشگاه علاوه بر تأمین نیازهای این شرکت‌ها به دنبال توسعه نوآوری و استارتاپ‌های رویشی برای رفع نیاز صنعت به‌صورت پایدار هستیم.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در این راستا قرار است نیاز شرکت سیمان کنگان برای ساخت یک جک هیدرولیک که ازجمله نیازهای گلوگاهی می‌باشد در دانشگاه تأمین شود.

دکتر حسینی گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر با شرکت مترو تهران نیز قرارداد منعقد کرده تا قطعات و نیازهای مترو بازطراحی و ساخته شوند.

وی عنوان کرد: در صنعت خودرو نیز کارهای متعددی انجام‌شده و در این راستا در دانشکده مهندسی پلیمر مکمل‌های پلیمری برای ساخت قطعات در صنعت خودروسازی در حال تولید است.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: دانشکده نساجی این دانشکده نیز در ساخت پارچه‌های ایربگ خودرو بسیار موفق عمل کرده، فرایند تجاری‌سازی تکمیل‌شده و در حال تولید می‌باشد.

دکتر حسینی خاطرنشان کرد: فارغ التحصیلان و اساتید دانشکده مهندسی پزشکی این دانشگاه نیز زخم پوشش‌هایی از جنس پلیمرهای زیستی تولید کردند که برخی از آن‌ها برای اولین بار در کشور تولیدشده و در حال حاضر در بیمارستان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند.

وی تأکید کرد: امیدواریم در سال‌های آتی با تجاری‌سازی بروندادهای علمی و رونق استارت آپ ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه بتواند تأثیر فراتری در جامعه و صنعت داشته باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازگشت