ترکیب گیاهی علیه سرطان‌های مقاوم به دارو تولید شد
۹۸/۷/۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محققان دانشگاه تبریز برای اولین بار با ترکیب گیاهی NanoCur با پتانسیل داروئی علیه سرطان‌های مقاوم به دارو را تولید کردند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تبریز، دکتر اسماعیل بابائی مجری این طرح و عضو هیئت‌علمی گروه ژنتیک مولکولی دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تبریز در این خصوص گفت: فرمولاسیون نانوئی ترکیب گیاهی کورکومین مستخرج از گیاه زردچوبه در قالب ترکیب قوی و بالقوه ضدسرطان در دانشگاه تبریز تولید شده و علیه تومورهای بدخیم و مقاوم به داروی سرطان‌های سینه، تخمدان و معده مورد آزمایش قرار گرفت.

وی افزود: بخشی از نتایج به‌دست‌آمده که با حمایت بنیاد سرطان تهران و نیز دانشگاه سالزبورگ اتریش انجام‌شده در مجله معتبر Phytomedicine  آمریکا به چاپ رسیده است و نشان از کشته شدن معنی‌دار سلول‌های پیشرفته سرطانی بود.

این محقق دانشگاه تبریز یادآور شد: این ترکیب، شکل تقویت‌شده مکمل داروئی تجاری‌سازی شده قبلی ما بنام CurcuDen  است که به دلیل تخریب پذیری زیستی نانوذره بکار گرفته‌شده، اثرات جانبی منفی را روی سلول‌ها اعمال نمی‌کند.

دکتر بابائی با تأکید بر اینکه ترکیبات گیاهی به دلیل ساختار کمپکس شیمیائی خود از اهمیت ویژه‌ای در هدف قرار دادن سلول‌های توموری دارا هستند ولی با توجه به عدم حلالیت اکثر آن‌ها در محیط‌های آبی مثل محیط بدن انسان، بخش عمده این ترکیبات در صورت مصرف توسط فرد جذب بدن نشده و اثر داروئی خود را اعمال نمی‌کنند، اضافه کرد: در همین راستا، تلاش‌های اخیر دانشمندان در جهت تولید شکل قابل‌جذب آن‌ها به‌ویژه استفاده از نانوذرات به‌عنوان حامل دارو معطوف شده است.

به گفته وی از سوی دیگر، هزینه سرسام‌آور تهیه داروهای وارداتی برای درمان سرطان، اثرات غیراختصاصی این داروها روی اندام‌های مختلف بدن و نیز عدم پاسخ به درمان از مشکلاتی است که باعث شده تا تهیه فرمولاسیون‌های بهبودیافته داروها با بستر گیاهی از اولویت‌های وزارت بهداشت برای تولید داروهای بهتر بومی و به طبع آن ارزآوری برای کشور باشد.

عضو هیئت‌علمی گروه ژنتیک مولکولی دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تبریز در ادامه با اشاره به روند اجرای این طرح گفت: در این پروژه که به‌منظور طراحی و تولید ترکیب داروئی ضد سرطان نانوکورکومین انجام می‌شود، برای اولین بار از ترکیبات جمینی سورفاکتانت به‌عنوان حامل کورکومین استفاده شد که به طرز چشم‌گیری میزان جذب سلولی و اثر ضد سرطانی آن را روی انواع سلول‌های سرطانی به‌ویژه سلول‌های مقاوم به دارو بهبود بخشید.

این پژوهشگر همچنین با تأکید بر اینکه فرمولاسیون‌های مختلف و وارداتی کورکومین در بازار وجود دارند که در قالب دارو مورد استفاده قرار می‌گیرند، یادآور شد: با انجام  فاز دوم تحقیق که در قالب دو رساله دکتری تعریف‌شده است و جنبه‌های مختلف داروئی ترکیب روی حیوانات مدل سرطانی ارزیابی می‌شود درصدد تولید این ترکیب ارزشمند نانوئی در کشور هستیم تا ضمن ارزآوری‌، وابستگی وارداتی را نیز حذف کنیم.

گفتنی است انتشار بیش از 4۰ مقاله و ارائه بیش از ۳۰ مقاله در کنفرانس‌های بین‌المللی، برنده جایزه بیوتکنولوژی کشور در سال ۱۳۹۴برای فرمولاسیون مکمل داروئی CurcuDen، برگزیده المپیاد کشوری زیست‌شناسی، کسب رتبه یک آزمون دکتری تخصصی ژنتیک، مدیر بخش زیست‌فناوری آزمایشگاه مرکزی و عضو کمیته علمی انجمن ژنتیک ایران ازجمله سوابق علمی و اجرائی دکتر اسماعیل بابائی دانشیار ژنتیک مولکولی دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تبریز و مجری این طرح است.

 

بازگشت